• gimn.jpg
  • szkola.jpg

Zespół Szkolno - Przedszkolny

w Słodkowie

62-700 Turek ul. Słodków 21

tel. 63 2207632

fax. 63 2784533

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

NOC SÓW  to wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie w całej Polsce.

Akcja, podczas  wieczornych spacerów łączy miłośników sów, pasjonatów przyrody, poszukiwaczy wiedzy i tych, którzy chcą po prostu mądrze spędzić czas. To, przede wszystkim, wydarzenie lokalnych społeczności, rodzin i Przyjaciół Przyrody.

Marcowe noce to bardzo aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Są w czasie okresu godowego – i pohukują tak ,że włos jeży się na głowie - albo pióra oczywiście.

Bohaterką i „twarzą” Nocy Sów 2019 jest Sóweczka.

Sóweczka to prawdziwy liliput w świecie sów. Zaledwie trochę większa od wróbla! Ale ta najmniejsza europejska sowa swoje niedostateczne rozmiary z nawiązką kompensuje determinacją i zuchwałością. Wiedzą o tym wszystkie małe ptaki – a nawet te, które są od niej większe.
       Uczniowie klas IVa, Va, Vb, Vc z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Słodkowie  oraz klasy V ze  Szkoły Podstawowej w Cisewie dzięki współpracy z Nadleśnictwem Turek włączyli się w akcję. Ponadto szkoły uczestniczą w tym wydarzeniu już od 10 lat. Celem wyjścia było: przekazanie wiedzy  dotyczącej biologii, ochrony i rozpoznawania sów ,nabycie umiejętności praktycznych w rozpoznawaniu sów po głosach.        
 NOC SÓW spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród  uczniów . Pod opieką pań: Ewy Czerniejewskiej, Elżbiety Skotarek i Anny Lewandowskiej –Robak oraz leśników:  Radosława Szocińskiego i Sławomira Bińka uczniowie  wybrali  się na  Ścieżki Dydaktyczne Zdrojki Lewe w Nadleśnictwie Turek.
Miejsce obserwacji to trasy ścieżek usytuowane w południowo-wschodniej części Złotogórskiego obszaru chronionego krajobrazu. Biegną od osady nadleśnictwa przez las Zdrojki, Szadowskie Góry i Karpaty do Władysławowa. Zaprojektowane zostały w sposób umożliwiający łatwe korzystanie z nich zarówno przez mieszkańców Turku, jak i Władysławowa. Urządzono 9 punktów dydaktycznych oraz 6 miejsc widokowych. Rosnące tu lasy pełnią liczne funkcje i doskonale nadają się do prowadzenia w nich edukacji przyrodniczej. Są to wały morenowe utworzone przez lodowiec, o różnicach wysokości do około 50 m, podatne na erozję; dlatego lasy porastające pagórki pełnią ważną funkcję glebochronną. Przeważają lasy sosnowe i sosnowo-dębowe. Zróżnicowanie siedlisk jest znaczne – od ubogiego boru sosnowego w Karpatach do świetlistej dąbrowy w Zdrojkach. Bogactwo gatunków roślin naczyniowych jest olbrzymie. Występują liczne gatunki chronione, w tym: lilia złotogłów, dziewięćsił bezłodygowy, widłak goździsty, pomocnik baldaszkowaty, kruszczyk szerokolistny, paprotka zwyczajna, mącznica lekarska, konwalia majowa. Można obserwować liczne gatunki owadów, płazów, ptaków i ssaków.

 Całość imprezy zwieńczyło wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Inicjatorką wydarzenia w szkołach  była  Joanna Popardowska nauczycielka biologii .umożliwiło uczniom nawiązanie bezpośredniego kontaktu z przyrodą, z żywymi roślinami i zwierzętami w ich środowisku. Obserwacje prowadzone były w godzinach wieczornych, co stanowiło dodatkową atrakcję dla dzieci. Pogłębiło emocjonalne  więzi z przyrodą. Stało się źródłem niezapomnianych i głębokich doznań estetycznych   i emocjonalnych. Wspólnie spędzony czas był pełen emocji i wrażeń. Humory dopisały, wszyscy świetnie się bawili ….wrócimy tu za rok